Klára Dolejší

Klára Dolejší

Klára je jednou ze zakládajících členek ALFA studia a současně také uměleckou ředitelkou a druhým kmenovým režisérem souboru. V roce 2018 uvedla na repertoár francouzskou konverzační komedii Jméno, která se setkala s velkým úspěchem. Angažuje se také ve scénografii a choreografii našich představeních (Tenkrát v Thébách, Plešatá zpěvačka a Racek), ale k vidění je také v několika hereckých rolích (např. jako Margaret Debenhamová v El Royale, Paní Klára v Tenkrát v Thébách a Máša Šamrajevová v Rackovi).

 

V umění se našla již v raném dětství a pokračovala během studia na základní škole, kdy si vyzkoušela hru na housle (včetně houslového kvarteta) a sborový zpěv. Mimo hudební obor navštěvovala také obor výtvarný a taneční. Zde se věnovala především současnému tanci, ale absolvovala druhý stupeň i v tanci lidovém a základech baletu. Účastnila se také několika tanečních přehlídek (např. Taneční přehlídka v Salesiánském divadle nebo Taneční soutěž Jinonice) a pyšní se třeba výhrou stáže na Pražské taneční konzervatoři.

 

K divadlu se dostala až při studiu na střední škole. Nejprve jen jako divadelní divák, v rámci Klubu mladého diváka, a později také jako herec v rámci studentského divadelního souboru Bedřych, se kterým se zúčastnila také několika divadelních přehlídek (např. Zámecká prkna v Kolíně).

 

V současné době můžete Kláru vidět v následujících rolích:

 

Margaret Debenhamová /El Royale/

 

Paní Klára /Tenkrát v Thébách/

 

Máša Šamrajevová /Racek/

 

Máry (alternace) /Plešatá zpěvačka/

 

Účinkující /Úsměvy na útěku/

Heda Tesmanová /Heda Gablerová/