RACEK

RACEK

Anton P. Čechov, Lukáš Jeníček

Jedna z nejznámějších světových her, kde se mluví o něčem jiném, o něčem jiném se žije, a o něčem jiném je život. 

překlad Leoš Suchařípa, adaptace Lukáš Jeníček, režie Lukáš Jeníček, choreografie Klára Dolejší a Lukáš Jeníček, scéna Lukáš Jeníček a kol.

Hrají Ivan Špaček, Eliška Svobodová, Anna Vitnerová (alternace), Lukáš Jeníček a Klára Dolejší. 

Ptáte se, co je to život? To je totéž, jako byste se ptali, co je to mrkev. Mrkev je mrkev a nic víc o ni nevíme. (Anton P. Čechov, autor inscenace)

Dopsal jsem divadelní hru. Nazval jsem ji Racek. Je nevalná. Celkem vzato, jako spisovatel divadelních her nejsem nijak vynikající. (Anton P. Čechov)

Průměrná délka představení je 1 hodina a 20 min. 

Vhodné pro děti od desíti let.

 

 

Ač se o Rackovi běžně mluví jako o komedii, rozumíme tím spíše vážné, až trýznivé do krajnosti dovedené úvahy o lidském životě a umění, a hlavně o poslání a závaznosti umělecké práce. (Lukáš Jeníček, režie) 

Lidé zde žijí v jakémsi šerosvitu. Na půl cestě mezi temnou a deprimující všedností a vytouženou či aspoň tušenou jasnější polohou života, k níž se – ať už ji kladou za sebe nebo před sebe – nepřestávají vztahovat. Cítíme tu jakousi paralýzu neschopností rozhodnout se pro tu či onu stranu a lidé tak zůstávají stále více stranou od života. (Karel Kraus, Aby racek neuletěl)