Plešatá zpěvačka

Plešatá zpěvačka

Eugene Ionesco

Dnes už klasická komedie o tom, jak lehké je mluvit, aniž bychom mysleli.

překlad Jiří Konůpek, úprava kolektiv souboru, režie Lukáš Jeníček, Klára Dolejší a Eliška Svobodová, dramaturgie Lukáš Jeníček, produkce Lukáš Jeníček, kostýmní výtvarnice Klára Dolejší a Eliška Svobodová, scéna kolektiv

Hrají Klára Podlešáková, Ivan Špaček, Anna Vitnerová, Ondřej Štáfek, Denis Novotný, Klára Dolejší (alternace) a Eliška Svobodová.

Jedno jediné slovo vás může uvést na cestu, druhé vás zmate, třetí ve vás vyvolá paniku a počínaje čtvrtým už je to hotové šílenství. (Eugene Ionesco)

Komedie vzniká, sledujeme-li tragédii a přivřeme jedno oko. (Eugene Ionesco)

Průměrná délka představení je 1 hodina.

Vhodné pro děti od desíti let.


Konverzace, která s komunikací nemá nic společného a takřka vzorové fráze bez jakékoliv informace, vycházející z příručky anglické konverzace. 

Slova tu jsou, aby usnadnila lidskou komunikaci, místo toho ji ale činí zcela nemožnou. (Lukáš Jeníček, režisér inscenace)

Eugene Ionesco (1909-1994)

Autor více než třiceti her, v nichž poukazuje na krizi jazyka, kterým již nelze nic sdělit, a zároveň varuje před principem, na němž jsou založeny totalitní režimy. Patří k zakladatelům absurdního divadla i k jeho nehranějším autorům, a v současné době se jeho úplně první drama Plešatá zpěvačka považuje za vůbec první dílo absurdního dramatu. Narodil se v Rumunsku, ale většinu svého života strávil ve Francii. Za své dílo obdržel četné literární ceny i čestné doktoráty a ke konci života se stal členem francouzské akademie.